.
Sportovnivozy.cz - inzerce sportovních aut Ráj aut - inzerce nových i ojetých aut

Temné vody 2DIN Česko

Poslední dobou sleduji dění na internetu v oblasti 2DIN autorádií, které se v poslední době obrovsky rozšířili a vzhledem k tomu, že plno variant je již dostupných na stránkách jako ebay.com, aliexpress.com, popř. amazon.com a další, rozhodl jsem se napsat tento článek o problematice 2DIN autorádií.

 

V prvé řadě klobouk dolů před číňany, kteří dokázali to, že se tyto 2DIN autorádia dají u nás v Česku pořídit za částku okolo 7 000 Kč, i přes to, že automobilka jako VW, Škoda apod. nabízela svůj nejvyšší model Columbus RNS 510, jakožto vlajkovou loď mezi multimediálními systémy ve svých vozech za částku okolo 70 000 Kč. Tudíž Čína vychází z tohoto modelu + přidané hodnoty v podobě univerzálního systému Android s možností wi-fi připojení a tím pádem absolutní všestrannosti za 10-tinovou cenu původní hodnoty originálního multimediálního systému. Samozřejmě nutno brát v potaz, že v číně si nedali až tolik práce s vývojem softwaru a hardwaru a zkrátka vychází z řekněme univerzálních platforem s tím, že každé autorádio je dolazeno pro konkrétní model, podle toho, na který vůz bude určeno. 

Je to skvělý nápad, jak mít GPS jednotku (dle vlastní libosti díky android systému), DVD přehrávač, Bluetooth handsfree, autorádio a multimediální přehrávač s podporou připojení k internetu přes WI-FI v jednom. Úžasné na tom je, že ještě za pár tisíc korun. Díky této platformě si lze z autorádia udělat hifi-guarda Vašeho vozu prostřednictvím moderních aplikací pro hlídání vozu. Po vložení SIM karty do autorádia zkrátka můžete na Vašem telefonu sledovat i pohyb svého vozu, ať už v případě krádeže, tak i v případě, že máte podezření z nevěry své manželky/manžela :)

 

Důvod, proč také píšu tento článek je ten, protože jak jsem zmínil, v poslední době je spousta prodejců, převážně na portálech jako bazoc.cz, sbazar.cz, hyperinzerce.cz až po jednotlivé fanouškovské skupiny na facebooku, kde se jedinci snaží nabízet tyto autorádia ideálně koupit-prodat, načez později vznikají komentáře u těchto uživatelů viz níže.

 

hodnoceni azos2

hodnocení bazos

 

Sledovat hodnocení takovýchto uživatelů je pak skoro stejně zábavné, jako sledovat komentáře novinky.cz k článkům vztahující se převážně k politice, kde levice bojuje s pravicí, anebo levice s levicí a pravice s pravicí :)

 

Dále pak je další skupina lidí, která si takové autorádio zakoupila, ať už od českého bazosisty, či sbazaristy, popř. přímo z cizích stránek za úmyslem ušetřit, protože je zde cenovka nižší, na čež se pak diví, jaktože museli zaplatit při doručení další 2000 Kč za clo, dph a poplatek za proclení. V takových případech se lze setkat pak s bezradnými lidmi, kteří po ani ne dvou letech prodávají svůj nějak zakoupený 2DIN jako inzerent níže s tím, že někdo autorádio určitě spraví a je dost možné, že ani překupník z Česka nechtěl tento problém řešit.

 

kvalita

Z těchto důvodů vidíte, že zakoupit levné autorádio z Číny může být výhodná záležitost, ale na druhou stranu i značně nevýhodná, pokud jako někteří si zakoupíte taková autorádia 2 a i tak Vám během 2 let obě dvě přestanou fungovat a vy nemáte v ruce žádnou pomoc, na základě které byste mohli uplatňovat záruční lhůtu, která je ze zákona 2 roky při koupi nového zboží a také 14-ti denní lhůta pro vrácení zboží bez jakéhokoliv udání důvodu - ano, to je také ze zákona. Tudíž to vede k zamyšlení, jestli se opravdu vyplatí vydat se nejlevnější možnou cestou k vlastnímu 2DIN autorádiu od nejlevnějšího možného prodejce na internetu.

 

Další věc je ta, že nemusí být ani výhra zakoupit autorádio i od českého renomovaného distributora těchto autorádií. Myslím to tak, že podporu v podobě zákonné záruky poskytne, ale už nikde se přesně nedozvíte, jaký má autorádio např. radiový FM čip, pokud tedy nějaký má. Jako třeba na příkladu níže, kde můžete vidět, že jedno čínské autorádio má sice rádiový FM čip (běžně TDA 7786 - s občasnými problémy stability signálu u nás v ČR).

DSC_1545_1

 

Popř. druhé čínské autorádio, které pro změnu nemá na zákl. desce vůbec osazen rádiový FM čip, tudíž si dokážete představit, kolik stanic asi chytnete, nebo spíše nechytnete a pokud ano, tak s krásným šuměním jihočínského moře :), načez spousta čechů kapituluje, že stejně autorádio neposlouchá :)

DSC_1546_2

 

Zde jsem uvedl tedy pár pádných důvodů, proč si rozmyslet koupi čínského autorádia. Dle výše uvedených příkladů existují varianty zdánlivě levné, ale s kvalitou otřesnou, ale existují také čínské autorádia, kde jejich kvalita je velice slušná, díky kterým si Čína může vysloužit velice dobré jméno v oblasti elektroniky, jenže ve většině případů se my Češi potýkáme s problémem "papír snese vše" a tudíž zdánlivě stejné udávané parametry u autorádia nakonec nejsou zdaleka tak stejné, jako spíše zcela odlišné. 

 

Zabývám se prodejem a servisem těchto čínských autorádií již 3 roky a soudě dle zkušeností za tu dobu nabraných a celkem 9 různých výrobců za tu dobu vyzkoušených, mám svým zákazníkům co nabídnout tak, aby byli vždy spokojeni :)

 

Šťastnou ruku, při výběru kvalitního autorádia od kvalitního prodejce přeje

 

Martin Smrček