.
Sportovnivozy.cz - inzerce sportovních aut Ráj aut - inzerce nových i ojetých aut

Průvodce výběru 2DIN autorádia

 

Vítám všechny, kteří se rozhodli, že si pořídí multimediální 2DIN autorádio místo svho dosavadního autorádia, ať už se jedná o původní originální, 1DIN, či jakékoliv jiné funkční/nefunkční autorádio. V tomto článku se budu snažit co nejpřesněji každého z Vás nasměrovat možnostmi tak, aby jste našli zde multimediální autorádio pro Váš vůz, které přesně vystihne Vaše upřednostňované potřeby.

vyvoj autorádií

Na úvod bych chtěl začít důvodem proč 2DIN autorádia. Jak sami víte, za posledních x let se vývoj autorádií značně posunul z dob, kdy nám postačovalo mít alespoň nějaký příjem rádio stanic, možnost základního nastavení ekvalizéru basy, výšky v kombinaci s podporou přehrávání audio kazet.  Postupem času kazety nahradila audio CD i s podporou MP3 a širší možnosti nastavení zvuku. Čas šel dál a nároky uživatelů také. Na scénu se dostávají multimediální autorádia, která jsou schopna nabídnout téměř vše, co běžný smartphone či počítač doma s připojením k internetu.  

1. Krok pro výběr ideálního autorádia

Na začátku je potřeba si nejprve ujasnit, co je vlastně Vaší představou o tom, jaké funkce by mělo autorádio splňovat. Pokud budeme uvažovat rovinu pouze 2DIN autorádií, na které je tento obchod zaměřen, tak první a nejčastější otázka je:

,,Jaký je rozdíl mezi Windows CE a Android provedení autorádia?"

Rozdílů v provedení těchto dvou operačních systémů je hned několik. Níže je uvedena tabulka, kde lze vidět základní hardwarové rozdíly mezi platformami

srncuv_kram_logo Platforma operačního systému
Windows CE Android 7.1 Android 8.0 (8.1)
CPU MTK MT3360 (800 MHz + 250 MHz DSP procesor) MT3561 Quadcore 4 jádra x 1,3 GHz  RK3688 PX5 OctaCore A53 8 jader x 1,5 GHz 64 bit
GPU x MTK Mali T720 PowerVR G6110 
RAM 512 MB 2 GB 4 GB
ROM 256 MB 16 GB (32 GB) 32 GB
FM čip TDA 7786 TDA 7786 NXP 6686
Audio čip TDA 7851 TDA 7851 TDA 7851
GPS čip MT6625 MT6625 MT6625

Tabulka 1: porovnání platforem 2DIN autorádií

Další z rozdílů mezi základním autorádiem s Windows CE a Android provedením je ten, že Windows CE je jednoduchá spolehlivá platforma nevyžadující vysoké hardwarové nároky na bezproblémový a plynulý chod zařízení. Díky tomuto jednotlivé ceny komponent v tomto autorádiu jsou levnější a tudíž i celková cena autorádia je nižší. Toto s sebou nese samozřejmě úskalí v podobě omezení co se bezdrátové konektivity týče a to zejména Wi-fi funkce. 

Spousta dodavatelů, ať už v Česku nebo v zahraničí mnohdy chybně uvádí u Win CE platforem, že podporují 3G připojení k internetu pomocí 3G dongle. Toto je ovšem ve většině případů nesmysl. Autorádio sice má v nabídce možnost internetového prohlížeče a po zapojení wi-fi/3G dongle do USB se lze opravdu připojit k síti. Nicméně po mnoha konzultacích s různými výrobci a osobním zkoušení je tato funkce určena pouze pro vývojářské účely pro ruský trh, tudíž možná už někteří narazili na problém, že po připojení dongle modulu stejně nemohli načíst jedinou českou stránku.

Zde jednoduchá tabulka možností konektivity platformy Win CE a Android:

srncuv_kram_logo Platforma operačního systému
Windows CE Android 7.1 Android 8.0 (8.1)
USB x x x
microSD x x x
Bluetooth 4.0 A2DP x x x
CD/DVD x(-) x x
Wi-fi - x x
Mirrorlink - x x
4G slot SIM karty - x(-) x(-)
Google aplikace (youtube,google maps, waze,facebook,security) - x x

Tabulka 2: porovnání konektivity platformy Windows CE a Android

Z tabulky výše je zřejmé, že Android provedení zvládne to samé, co Windows CE, jen i trochu něco navíc v podobě možnosti připojení k internetu prostřednictvím hotspotu z mobilního telefonu ve voze, tak využitím 4G slotu pro SIM kartu na zadní straně autorádia, díky kterému má autorádio vlastní přístup k internetu a lze díky této zabudované vlastnosti využít autorádio pro monitorování polohy vozidla prostřednictvím mobilního telefonu a aplikace, pokud je autorádio spuštěné.

,,Jaké navigace lze použít u Windows CE a Android autorádií?"

Obě provedení autorádií jsou uzpůsobena pro instalaci navigačních softwarů jako Igo, Sygic, Tomtom, Navitel, Waze (android), Google maps (android). Je to jen otázka mít příslušnou verzi navigačního programu pro systém WIn CE nebo Android.

,,Je lepší 2DIN univerzální autorádio nebo speciální autorádio určené pro můj vůz?"

Toto je hodně zásadní otázka týkající se výběru 2DIN autorádia pro každý vůz. V dřívějších dobách cca do roku 2004, kdy vozidla ještě nekomunikovala tolik po can-bus síti a autorádia nezobrazovala informace o vozidle, tak zde bylo spínání autorádia řízeno napětím +12 V od spínací skříňky, odkud po zasunutí a otočení klíčků putovalo napětí +12V do autorádia a to se následně zapnulo, opačně vypnulo. Zpravidla tyto univerzální autorádia nedisponují možností spárování multifunkčního volantu s autorádiem z důvodu nesjednoceného komunikačního protokolu multifunkčního volantu a autorádia. I přes to, že jsou v dnešní době k dostání adaptéry pro komunikaci s multifunkčním volantem, které naleznete na mnohých českých/cizích stránkách, tak v drtivé většině jsou to zařízení, která nefungují a z vlastní zkušenosti jejich návody jsou nesrozumitelně popsány tak, že nejste ani schopni adaptér zapojit. (osobně za mnou byl jednou zákazník s Honda Insight s tím, že si zakoupil 2DIN univerzální autorádio s redukčním rámečkem a adaptérem pro komunikaci volantu s autorádiem u jiného prodejce a po mne chtěl zapojení. Po zkouškách zapojení dle návodu jsme neuspěli, až jsem nakonec zapojil selský rozum a komunikaci multifunkčního volantu s autorádiem jsem rozchodil i bez tohoto adaptéru, který vyšel na cca 1600 kč)

Zpět k otázce, jestli univerzální, či speciální autorádio určené konkrétně pro daný vůz. Níže jsou uvedeny 2 obrázky znázorňující variantu č.1 - instalace univerzálního 2DIN autorádia a variantu č.2 do vozu Škoda Octavia II. Sami si můžete udělat obrázek o tom co v prvé řadě designově/esteticky více lahodí Vašemu oku.

2DIN univerzální autorádio octavia ii2din autorádio univerzální s rámečkem octavia 2

Obrázek 1 : praktická ukázka instalace univerzálního 2DIN autorádia do vozu Škoda Octavia II FL

2DIN%20speci%C3%A1ln%C3%AD%20autor%C3%A1dio%20octavia%20ii

Obrázek 2: instalace speciálního 2DIN Android 7.1 autorádia do vozu Škoda Octavia II FL s Škoda SoundSystem

Dle obrázků výše si můžete jednoduše porovnat, jestli vzhledově lepší řešení je pro Vás první, či druhá varianta. Vzhled je bod č.1, následuje bod č.2 a to je konektivita autorádia s vozem. Zatím co univerzální 2DIN autorádio se může zdát jako cenově dostupnější varianta pro Váš vůz jako zde např. Škoda Octavia II, tak je to řekl bych prvotní dojem, který se může záhy proměnit.

Bod č.2 - konektivita s vozem

Na obrázcích níže můžete vidět informace, které Vám může např. speciální autorádio s Windows CE zobrazit např. o voze Škoda Octavia II + samozřejmě komunikace s originálním multifunkčním volantem:

informace vozu octavia iiklimatizace octavia iimultifunkční volant octavia ii

Obrázek 3: příklad informací zobrazující speciální provedení autorádia u vozu Škoda Octavia II (VW Golf, Passat atd.)

Bod č.3 - připojení a zástavba do palubní desky

Jak jsem již výše zmínil univerzální autorádia, tak ty jsou standardně vybavena univerzálním ISO konektorem, který se d minulosti hojně používal až do roku 2004 kromě nějakých výjimek. Pokud vlastníte vůz jako příklad Škoda Octavia II, která je již vybavena novějším konektorem ISO Fakra pro připojení autorádia, tak budete v případě univerzálního autorádia potřebovat redukční kabeláž, která se dle typu vozu může pohybovat od 200 Kč výše.

nový iso konektor fakraiso konektor

Obrázek 4: Vlevo ISO FAKRA konektor ( Octavia II), vpravo dříve používan ISO konektor

Jako další bod je redukční rámeček a upevňovací rámeček, který následně musíte zakoupit v případě univerzálního autorádia u Octavia II. Ceny těchto potřebných rámečků v případě uni. autorádia už překonávají 1000 Kč.

2din rámeček octavia iiupevňovací rámeček octavia ii 2DIN

Obrázek 5: vlevo redukční rámeček na 2DIN, vpravo upevňovací rámečky pro přichycení univerzálního autorádia 2DIN

Kdy shrneme potřebný materiál pro montáž univerzálního typu autorádia, tak je to částka minimálně 1500 Kč. Navíc přijdete o funkce jako zobrazení množství paliva v nádrži, otevření dveří, venkovní teplota, otáčky motoru, zapnuté pásy, možnost zobrazení originálních parkovacích čidel, popř. parkovací kamery a další.

parkvoací čidla 2DIN

 

Doufám, že Vám tento stručný návod pomůže při rozhodování a pokud by někoho napadlo, co by bylo dobré doplnit do této příručky výběru 2DIN autorádia, uvítám jakýkoliv poznatek :)

 

Přeji příjemný nákup

Srnec